ZELENÝ PROGRAM
PRO EVROPSKÉ VOLBY

Evropa je náš domov

A nadcházející evropské volby rozhodnou o tom, jaký domov chceme společně v Evropě tvořit.

Náš přístup k politice je jednoduchý: nabízíme řešení pro dnešek, která nám dávají naději pro lepší zítřek. Ve spolupráci s řadou expertů a expertek, občanskou společností i našimi partnery v Evropě jsme připravili tento program, který tato řešení představuje.

Přečtěte si to hlavní z programu na této stránce, nebo se začtěte do podrobného programu (ve formátu PDF nebo ve formátu EPUB pro čtečky eknih).

Celý program v PDF
Celý program jako ekniha

Program ve 2 minutách:

Modernizace hospodářství pro vyšší kvalitu života

Modernizujeme ekonomiku tak, aby zajistila prosperitu, kvalitu života a dobrá pracovní místa a zároveň byla šetrnější k přírodě. Podpoříme společné evropské investice do modernizace průmyslu a jeho konkurenceschopnosti.

Dostupná a soběstačná energie

Podpoříme obnovitelné zdroje, úspory energie a investice do chytré energetiky. To vám nejen ušetří peníze a zvýší naši energetickou bezpečnost, ale také pomůže ochránit planetu pro další generace.

Řešení změn klimatu a jejich dopadů

Zajistíme konec využívání fosilních paliv a rozumný plán pro řešení změn klimatu. Podpoříme vyšší odolnost krajiny před dopady klimatických změn a její ochranu před suchem.

To chci také
Ochrana životního prostředí, vody a ovzduší

Podpoříme obnovu našich lesů, ochranu biodiverzity a zdrojů pitné vody. Zavedeme přísnější ochranu ovzduší, abychom zajistili čistší vzduch pro všechny.

To chci také
Rychlovlaky i moderní regionální železnice

Prosadíme investice do modernizace železnic a propojení velkých měst vysokorychlostními vlaky. Budeme podporovat ekologické způsoby dopravy, aby byla doprava rychlá, pohodlná a cenově dostupná. Podpoříme investice, které převedou náklad z kamionů na koleje.

Rovnost žen, férové pracovní podmínky a podpora rodiny

Podpoříme lepší ochranu před sexuálním násilím i právo na bezpečné interrupce. Chceme férové pracovní podmínky mužů i žen a větší podporu rodin, například zvýšením kapacity školek a nabídkou zkrácených úvazků.

Šetrné zemědělství a dostupné potraviny bez dvojí kvality

Podpoříme drobné a šetrně hospodařící zemědělce proti velkým agropodnikům. Chceme zdravé, kvalitní a lokální potraviny, které si budeme moci cenově dovolit. A samozřejmě ve stejné kvalitě u nás i jinde v Evropě.

Větší investice do vzdělání

Rozšíříme příležitosti pro studium v zahraničí pro mladé lidi i kvalitu a kapacitu škol v Česku. Zvýšíme financování pro program Erasmus i další investice do vzdělávání, vědy a výzkumu.

Pevná a trvalá podpora Ukrajině a bezpečí pro Evropu

Jasně stojíme za Ukrajnou v její obraně proti ruské agresi a v jejím úsilí o začlenění do Evropy. Podporujeme evropskou obrannou spolupráci.

Láska je láska

Zajistíme uznání práva na manželství bez ohledu na sexuální orientaci nebo genderovou identitu v celé EU a ochráníme práva dětí z duhových rodin.

Levnější bydlení a příjemnější města

Zajistíme podmínky pro dostupnější bydlení. Městům pomůžeme měnit veřejný prostor, aby byl příjemnější, zelenější a bez bariér a aby lépe odolával změnám klimatu.

Život zvířat bez utrpení

Zajistíme konec klecových chovů hospodářských zvířat a kožešinových farem po celé Evropě. Budeme snižovat utrpení zvířat a dbát o jejich práva.

Ochrana našich společných peněz

Ochráníme peníze daňových poplatníků před korupcí a střetem zájmů díky přísnějším pravidlům pro transparentnost dotací a veřejných zakázek. Zamezíme odlivu peněz do daňových rájů, do kapes autoritářům nebo těm státům EU, které nedodržují společně dohodnutá pravidla.

Demokracie, právní stát a lidská práva a svobody

Budeme bránit snaze omezovat evropským občanům vydobytá práva a svobody. Podpoříme ochranu médií, předcházení hybridním hrozbám a posilovaní kybernetické bezpečnosti.

Podpořte nás finančním darem

Chcete abychom tento program naplňovali v Evropském parlamentu? Podpořte nás prosím finančním darem. Přidejte se k více než 900 lidem, kteří již darovali, a přispějte k modernějšímu Česku.

Nechejte svůj e-mail a připomeneme vám termín voleb a občas vám pošleme novinky z kampaně nebo tipy, jak nás můžete podpořit.

Děkujeme, vaše adresa byla zaznamenána.
Omlouváme se, nastala chyba. Obnovte prosím stránku a zkuste to znovu.